Jdi na obsah Jdi na menu
 


O pěstování

 Teplota při pěstování palem

palma-outdoor.jpg

Teplota při pěstování palem může být někdy zrádná. Proto musíme vybírat ty druhy palem, které se nejlépe přizpůsobí našim podmínkám. Nejvhodnější druhy pro pěstování v interiéru jsou ty, které pocházejí z mírných pásem. Jelikož většina palem pochází z tropů, netoleruje nižší teploty. Jen několik málo druhů palem toleruje i nižší teploty. Proto obvykle platí, že teplota v interiéru by neměla klesnout pod 13C.

 

 

Zavlažování palem

Pokud doma pěstujeme palmy, je zavlažování jednou z nejčastějších a nejproblematičtějších operací při péči o ně. Nemůžeme se spoléhat na to, že si řekneme, že palmy potřebují v létě zalévat každodenně a v zimě naopak zalévání omezit. Zdravé rostliny v aktivním růstu potřebují přiměřenou a pravidelnou závlahu, která záleží na teplotě a vlhkosti prostředí. Nejčastější problémy vznikají nadměrným zaléváním rostlin, při kterém dochází k odehnívání kořenové soustavy. Pokud máme palmy rychle rostoucí, potřebují zálivky více, než palmy rostoucí pomalu. Tyto principy se aplikují stejně u všech pokojových rostlin. Dále záleží i na tom, jakou dobu je rostlina vystavena slunečním paprskům, v jakém substrátu je zasazena, a také jaká je velikost květináče. Substrát musí dobře odvodňovat, ale na druhé straně udržet adekvátní množství vody pro rostlinu. Jílovitá půda se velmi snadno namočí a zadrží velké množství vody, čímž dochází k odehnívání kořenů a nakonec k úhynu rostliny, proto není vhodná pro pěstování palem. Celkově však palmy není vhodné přelívat, neboť toto vždy vede k úhynu rostliny.

palma-indoor.jpg

Naopak palmy, které nemají dostatek vláhy, vypadají nezdravě, ztrácejí lesk listů a jsou zvadlé. Aby byly kořeny dostatečně okysličené, potřebujeme vlhký substrát, ne však příliš promočený, taková péče o palmy je naprosto ideální. Mírná závlaha sem tam jí postačí, někdy je však dobré rostlinu zavlažit nadměrně, dokud přebytečná voda nevyteče přes otvory na květináči. To nám zajistí dobré navlhčení celého substrátu a odstranění solí uvolňujících se při hnojení rostliny. Toto promytí rostliny můžeme provést ve sprše, nebo na zahradě, kdy necháme přes substrát téci vodu malým proudem i několik minut. Poté rostliny na nějakou dobu postavíme na stinné místo, aby si odpočinula, a poté vrátíme zpět na její původní stanoviště. 

 

 

Zmohutnění kmene palmy

V interiéru pěstované palmy nikdy nedocílí takové mohutnosti, jako palmy pěstované venku. Pokud chceme, aby palmy nabyly většího objemu, docílíme toho tak, že je vyneseme ven na zahradu, popř. na balkón. Musíme si však uvědomit, že vždy na stinné místo. Venku rostlina pěkně zmohutní, tím se výrazně zlepší její stav a díky venkovnímu teplu začne růst podstatně rychleji než v interiéru. Avšak až nastane zimní období a teplotu bude kolem 20 C, je nutné vždy palmu umístit zpět do interiéru. 

 

Semínka palem můžete ztakoupit zde