Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlhkost vzduchu

 Vlhkost vzduchu při pěstování palem

palma-doma.jpg

Ačkoli se na to první pohled nemusí zdát, vlhkost vzduchu hraje při pěstování palem velkou roli. Je to totiž velmi důležitý růstový faktor. Čím je vzduch v místnosti sušší, tím více vody palma odpařuje. Když je umístěna na teplejším, nebo slunečnější místě, tehdy potřebuje více vody na odpařování. Tento poznatek je velmi důležitý a každý pěstitel palem by si ho měl uvědomovat. Díky kořenovému systému se do palem dostává voda. U některých palem se může stát, že vzduch je tak suchý, že kořeny nestíhají dodávat listem dostatečné množství vody, což má za následek zvrácený proces. To znamená, že palma nemá dostatek vláhy, neboť kořenový systém nestíhá, tak palma začne odčerpávat vodu z dolních listů. Tento proces poté začne postupovat směrem nahoru, až k samému srdci palmy a pak už je pozdě k záchraně samotné palmy.

Někdy je obtížné dosáhnout vlhkost vzduchu v celé místnosti, jakou palma potřebuje, ale můžeme zvýšit vlhkost vzduchu alespoň v okolí palmy.Zvýšení vlhkosti v okolí palmy docílíme několika způsoby:

·         -Můžeme seskupit více rostlin, ale vždy musíme pamatovat na to, že nejvyšší rostliny patří do středu, tzn., že budou obklopovány těmi nižšími a tím se utvoří obláček vlhčího vzduchu

·         -Můžeme také palmu umístit na větší misku, kterou naplníme vodou. Do ní posléze nasypeme materiál, který odpařuje. Jsou to např. vulkanické skály, ale postačí i porézní skály nebo štěrk.

·        - Na zvýšení vlhkosti vzduchu můžeme také použít elektronické přístroje k tomu speciálně určené nebo pokojové fontánky.

·         -Existuje, ale také jednoduchý a nenákladný způsob, a ten spočívá v tom, že umístíme nádobu s vodou na topné těleso a tím zvýšíme vlhkost vzduchu v místnosti

 

Rosení palem

palma-doma2.jpg

Pokud pěstujeme palmy, či jiné rostliny v interiéru svých bytů, jejich potřeby rosení se zvyšuje, neboť přirozená cesta k jejich očištění vodou zde není. Můžeme je rosit ručně, a to tak, že si pořídíme ruční rozprašovač naplněný vodou, občas je osprchujeme ve vaně nebo na zahradě, pokud možno nevápenou vodou, ale také je můžeme vynést na déšť. Po dešti je ale ihned přemístíme na stinné místo, neboť jak už víme z předchozího textu, přímé slunce by nám mohlo listy palem spálit. Takovým osvěžením odstraníme z rostliny prach a jiné nečistoty. Orosením také snižujeme riziko napadení rostliny nějakým škůdcem, např. sviluškou chmelovou. Může se také stát, že nám podmínky nedovolují takovým způsobem palmy rosit, tak nám nezbývá nic jiného, než jednou za čas omyjeme navlhčenou houbičkou s přidáním trochu mýdla listy. Nesmíme však používat nikdy čisticí prostředky na sklo, nebo nábytek, protože jejich složení by mohlo vážně poškodit zdraví rostliny. Pokud se takovým způsoben budeme o palmy či jiné rostliny starat, nemůže se stát, že by jejich vývoj nešel kupředu. 

Semena palem k dostání zde